[KARA Press Release] The Ministry of Environment’s Neglect of Responsibility for Waste Management Results in Dog Meat Farms Becoming Furnaces for Food Wastes (In Hungarian)
[KARA sajtóközlemény] A Környezetvédelmi Minisztérium hulladékgazdálkodási kötelezettségének elhanyagolásával a kutyahúsfarmok az élelmiszer eredetű hulladék lerakóhelyeivé váltak
Alább olvaható a “Korea Animal Rights Advocates(KARA)” (KARA) 2017. július 11-ei sajtóközleménye:
Kattints IDE a sajtóközlemény koreai változatáért.
Kattints IDE a koreai nyelvű fejleményekért.
- A Környezetvédelmi Minisztérium hulladékgazdálkodási kötelessége elhanyagolásának eredményeképpen a kutyahúsfarmok az élelmiszer eredetű hulladék lerakóhelyeivé váltak
- A hulladékgazdálkodás melléküzlet a kutyafarmok számára, melynek köszönhetően a kutyahúsból készült leves (boshintang) iránti kereslet csökkenése ellenére továbbra is jelentős profitot termelnek
- Az élelmiszer-hulladék állateledelként történő újrahasznosításának álcája alatt a Környezetvédelmi Minisztérium valójában kutyákat használ “élő szemetesládaként”
- Az Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Minisztérium, valamint a Mezőgazdasági, Élelmiszer- és Vidékügyi Minisztérium is elmulasztotta az állati termékekre vonatkozó egészségügyi törvény, illetve a haszonállat- és haltakarmányra vonatkozó törvény előírása szerinti ellenőrzéseket végrehajtani a telepeken; ezzel kötelességmulasztást követtek el
- A járványok megelőzése érdekében be kell tiltani a kutyák és szárnyasok élelmiszer-hulladékból származó folyékony moslékkal történő etetését
- A Moon Jae-In kormánynak be kell tartania a kutyafarmok országos felülvizsgálatára és a változtatásokra vonatkozó ígéretét
Feltárjuk a sötét titkot: megmutatjuk, hogyan alakulhattak ki és hogyan működnek a kutyafarmok Dél-Koreában, az egyetlen országban a világon, ahol a kutyák százával, ezrével történő nagyüzemi szaporítását mindössze egy-két ember végzi telepenként. A Korea Animal Rights Advocates (KARA; igazgatója: Soon-Rye Im) szerint a Környezetvédelmi Minisztérium az illegális felhasználással elmulasztotta az élelmiszer-hulladék megfelelő ártalmatlanítását. A Környezetvédelmi Minisztérium hanyagságának kihasználásával a kutyafarmok ingyen jutottak az illegális élelmiszer-hulladékhoz, így végtelen mértékű terjedésbe kezdtek.
A haszonállat- és haltakarmány ellenőrzéséről szóló törvény szerint az élelmiszer-hulladék csak akkor dolgozható fel és értékesíthető állateledelként, ha először egy arra jogosult újrahasznosító üzem sterilizálja és bevizsgálja bizonyos kórokozókra (pl. Salmonella), valamint megmérik a szeléniumtartalmát. 2016-ban 83 újrahasznosító üzem összesen 1,1 millió tonna élelmiszer-hulladékot dolgozott fel, melyből 400.000 tonnát (kb. 37%-ot) sertéstelepek részére továbbított. Azonban a Környezetvédelmi Minisztérium élelmiszer-hulladék feldolgozási engedélyt bocsátott ki azon kutyafarm tulajdonosok részére, akik élelmiszer eredetű hulladékot akartak gyűjteni, anélkül, hogy egyszer is megtekintették volna a telepeket vagy ellenőrizték volna, hogy megfelelnek-e a szabványoknak. Azáltal, hogy a kormány mindenféle kikötés nélkül, és a haszonállat-és haltakarmány ellenőrzéséről szóló törvénynek való megfelelésük felülvizsgálatának mellőzésével, hulladékkezelési jogosultsággal ruházta fel a kutyafarm tulajdonosokat, a féktelen állatkínzáshoz, közegészségügyi veszélyekhez, a kellemetlen szagok és kártevők miatti bejelentésekhez és a szemétdombok okozta környezetszennyezéshez járult hozzá.
Ennél is aggasztóbb az állati eredetű hulladékkezelés hiányának mértéke. A kutyafarm-tulajdonosoknak adott, az állati eredetű hulladék kezelésére vonatkozó jogosultság alapján azt vagy megfelelően újra kellene hasznosítani vagy meg kellene semmisíteni a járványok elkerülése végett. Ez nem más, mint a zoonózisos (állatról emberre terjedő) betegségek (pl. madárinfluenza) megelőzésére létrehozott rendszer teljes összeomlása. A Mezőgazdasági, Élelmiszer- és Vidékügyi Minisztérium szégyenteljes válasza a felelősségvállalás teljes hiánya, mely cselekedet eléri a “hulladékterror” szintjét. Továbbra sem véve tudomást a helyzet súlyosságáról, cask a baromfiak esetén tiltották be az élelmiszer eredetű moslék takarmányként történő felhasználását, kutyák esetén nem.
A kutyahúsleves iránti kereslet jelentős csökkenése, valamint a kutyák árának visszaesése ellenére a kuytahúsfarmok képesek voltak folytatni üzleti tevékenységüket, melyben a Környezetvédelmi minisztérium módszeres és törvénytelen támogatása segítette őket. Az állatok iránti érdektelenségük lehetővé tette, hogy a kutyafarmokon ingyen szeméttel etessék a kutyákat és úgy bánjanak velük, mintha élő szemetesládák lennének.
Ennek eredményeképpen az Észak-Kjongszang tartományban található Kimcshon város harminchárom regisztrált hulladékfeldogozó üzeme közül hatnál találtak ellenőrizhetetlen típusú állatállományt, míg a többi huszonhét elmondása szerint kutyafarmot üzemeltetnek, és az élelmiszer-hulladékkal szándékoznak etetni a kutyákat.
Az egyik ilyen kutyahúsfarm, a JeonOO farm, azt állította, hogy 370 kutyát tartanak és 25 nagy hulladéklerakóból gyűjtik a szemetet, melyek között egy egyetem, két középiskola és kilenc általános iskola is található. Valószerűtlen, hogy 370 kutya ennyi élelmiszer-hulladékot fogyasztana el, melyből másodlagos üzleti tevékenységre, a hulladék ártalmatlanítására vagy illegális eladására következtethetünk. Feltételezhető, hogy a hulladék gyűjtéséből származó összeg hatalmas.
Figyelemfelkeltő, hogy a nemrégiben felbukkant madárinfluenza-járvány, melynek következtében példátlan mennyiségű – 40 millió – baromfit kellett kényszervágásra küldeni, egy umszongi (Észak-Cshungcshong tartomány) vágóhídon (OO Food, Inc.) ütötte fel a fejét. A 22 állati eredetű hulladékot kezelő cégből, mely erről a vágóhídról szállította az alapanyagot, tízről bizonyosodott be, hogy kutyahúsfarmként működik. Ezek legtöbbje az Észak-Cshungcshong tartománybeli városokban (Köszan, Umszong, Csincshon, Cshungdzsu) található, azonban némelyik a távoli Kjonggi tartománybeli Kimpo városában fekszik. Egy másik esetben egy nadzsui (Dél-Csolla tartomány) kutyafarm nemcsak az Észak-Csolla tartománybeli Csongup kacsavágóhídjaitól gyűjtött be nagy mennyiségben melléktermékeket, hanem távoli vidékekről is, pl. Phadzsuból (Kjonggi tartomány).
Hogy a kutyahúsfarmokon hogyan tekintenek a kutyákra, melyek érző lények és az ember társai, látható a Koreai Kutyahústermelők Egyesületének bejegyzési kérelmében, melyet a Mezőgazdasági, Élelmiszer- és Vidékügyi Minisztériumhoz nyújtottak be, hogy törvényes gazdasági társaságként regisztráltassák magukat. Legális társaságként állítva be magukat, az egyesület maga állítja, hogy szándékuk “az élelmiszer-hulladék állati takarmánnyá történő újrahasznosítása és a hulladékkezelés irányítása”.
A KARA válaszképpen kijelentette: “Manapság, amikor a haszonállatokat kiszabadítják a szűk ketrecekből és folyamatosan keresik a bio gazdálkodásra való áttérés lehetőségét, a Koreai Kutyahústermelők Egyesülete elismeri, hogy a világszerte az ember legjobb barátjaként elfogadott kutyákat élő szemetesládaként használja az élelmiszer és állati eredetű hulladék eltüntetésére, mindezt egyetlen céljuk, a profitmaximalizálás érdekében teszik.” Így folytatták: “A Környezetvédelmi Minisztérium, a Mezőgazdasági, Élelmiszer- és Vidékügyi Minisztérium, illetve az Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Minisztérium durva mulasztása hozzájárult a nagyméretű kutyafarmok elszaporodásához, az egyesület kialakulását eredményezve, tagjainak nincs bűntudata a kizsákmányolásból származó nyereség miatt, ehelyett öntelt módon a jogaikat követelik.”
Guk-Hwa Seo (a KARA szakértő ügyvédje) rámutatott a Környezetvédelmi Minisztérium hanyag és jogellenes hulladékgazdálkodási gyakorlatának törvénybe ütköző pontjaira: “A Környezetvédelmi Minisztérium átruházta az élelmiszer-hulladékok hatékony újrahasznosításának felelősségét a kutyaszaporítókra, akik sosem lesznek képesek megfelelni a törvény által előírt szabványoknak és kritériumoknak; nyilvántartásba vette, ezáltal hulladékgazdálkodási vállalatokká változtatta azokat, és az állatok hulladékeltüntető gépként történő használata során elmulasztotta felügyelni vagy irányítani az élelmiszer-hulladék feldolgozásának minden pontját, így azt is, hogy a hulladékot hová szállították, hogyan dolgozták fel állati takarmánnyá, illetve milyen összetevőket használtak hozzá.”
A KARA kijelentette: “A Környezetvédelmi Minisztérium hulladékgazdálkodással kapcsolatos illegális tevékenysége miatt a kutyahúsfarmok üzleti tevékenysége hihetetlen mértéket öltött.” Hozzátették: “Azonnali intézkedések szükségesek a féktelen állatkínzás, a közegéségügyi veszély, a madárinfluenzához hasonló zoonózisos megbetegedések kitörése, a szagok és kártevők miatti bejelentések és a másodlagos szeméttelepek okozta környezetszennyezés megfékezésére.”
A 11-ei sajtókonferenciát követően nem sokkal a KARA a probléma megoldására meghallgatást kért a Környezetvédelmi Minisztertől és azonnali országos felmérés elvégzését követelte az élelmiszer-hulladék kutyahúsfarmokra történő szétosztásával kapcsolatban.
Photos: KARA, SaveKoreanDogs.org
Leave a Reply