Homepage in Turkish

Güney Kore’deki Kedi ve Köpek Tüketimini Durdurun!

Turkish

Türkçe bilgi için BURAYA tıklayınız.

 Güney Kore, Yongdang, Yangsan'daki köpek çiftliği. Fotoğraf: SaveKoreanDogs.org

Güney Kore, Yongdang, Yangsan’daki köpek çiftliği. Fotoğraf: SaveKoreanDogs.org

Sign Petition_TurkishDilekçeleri imzalayın ve paylaşın! Dünya kötülük yapanlar yüzünden değil, kötülük yapanları görüp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir. -Albert Einstein

En İyi Arkadaşınızı Yediğinizi Hayal Edebilir Misiniz?
GÜNEY KORE!
KÜLTÜR FARKI MI?
YOKSA MİLYAR DOLARLIK BU YASADIŞI TİCARETE VE İĞRENÇ ZULME ORTAK OLMAK MI?

Siz karar verin!

Video: Nureongi-Documentary (다큐멘터리 영화 ‘누렁이’)

Video: Coexistence of Animal Rights on Earth (CARE). Seongnam Moran Dog Meat Market, May 15, 2018.

Video: MBC News. 8/16/2018. Dog meat debate, unsanitary-sick dogs distributed as food.(말복보다 뜨거운 ‘개 식용’ 논쟁…위생 ‘엉망’)

Video: This is the appalling reality of South Korea’s dog meat industry. 불법 개농장 참혹한 현실 [제보자들], 6/10/2020
The South Korean government is turning a blind eye to the suffering of millions of dogs in Korea. The government authorities will do nothing to enforce their own Animal Protection Law unless the illegal dog farms are reported and exposed to the public through TV media. KBS Documentary, July 10, 2020.

Video: Coexistence of Animal Rights on Earth (CARE), The Korea Observer.

south-koreas-dog-meat-cruelty-trailer

Video: SaveKoreanDogs.org.

ulsan-sangae-dong-cruel-dog-slaughter

Video: [Busan KAPCA] Ulsan Sangae-dong yasadışı köpek mezbahasında köpekler diğer canlı köpeklerin gözleri önünde bıçaklanıyor ve ölene kadar kanlar içinde can çekişiyor.

Video: jtbc. Katledilmeyi beklerken, atıklardan oluşan lapayla beslenen tel kafeslerin içindeki köpekler.

Zalim Gerçek

Güney Kore dünyanın 14. en büyük ekonomisine sahiptir ve Samsung, Hyundai, Kia, LG, SK ve Daewoo gibi global markalara ev sahipliği yapmaktadır. Buna rağmen, bu ülkede her yıl tahminen 2,5 milyon köpek ve binlerce kedi katledilmekte ve yenilmektedir.

Doğdukları andan katledildikleri güne kadar her şeyden mahrum bırakılan ve hayal bile edilemeyecek işkencelere maruz kalan köpekler, tüm yaşamları boyunca, aşırı hava şartlarından korumanın olmadığı pis ve tıkış tıkış dolu, havaya asılı kafeslerde tutsak tutulur. Onlara su, egzersiz, arkadaşlık, tıbbi bakım sağlanmaz ve ayakları asla yere basamaz. Havlamalarını önlemek için genellikle kulak zarları patlatılır.

Güpegündüz, genellikle de diğer canlı köpeklerin gözleri önünde, elektro şok verilir, asılır, dövülür, boğazları kesilir, kaynar suda haşlanır veya yakılırlar. Bu köpek yemenin erkeklerde cinsel gücü ve dayanıklılığı artırdığı efsanesini şiddetle savunan tamamen kar etmeye odaklı, vergi vermeyen, kaçak yürütülen bir endüstridir. Yazın en sıcak günlerinde köpek eti tüketimi zirveye ulaşır (Boknal).

Koreliler köpek ne kadar çok acı çekerse etinin o kadar iyi olacağını iddia ederler. Çok sayıda köpeğe ölmeden önce sadist bir şekilde aşırı derecede korku ve acı deneyimi yaşatılır. Kediler ise genellikle sağlık içecekleri yapmak için canlı canlı haşlanırlar. – “600 Sokak Kedisi Canlı Canlı Haşlandı,” Yonhap News, 21.5.2015.

Güney Kore’de talep o kadar fazla ki, artık orada yenen köpeklerin %20’si Çin’den ithal edilmekte. Güney Kore, köpek eti talebini karşılamak için büyük ve kapsamlı çiftlik sistemlerine sahip bilinen tek ülkedir.

Video: Media Triage: The Dog Meat Professionals: South Korea.

Köpek eti tüketimi, modern bir topluma ait olmayan şeytani bir gelenek olmanın yanı sıra vatandaşlarımızın ruh sağlığına da zararlıdır. Benim görüşüme göre, toplumumuzun çok eski zamanlardan bu yana politika, ekonomi ve din gibi tamamen bölücü iç çatışmalar nedeniyle ulusal kaynakları heba etmesi, ihanet içeren bu şeytani uygulamanın ve köpeklerin katledilerek yenmesi nedeniyle insanlığa olan güvenin kaybedilmesinin ve bunun bilinçli veya bilinçsiz olarak insanlar arası etkileşime uygulanmasının doğal bir sonucudur. İlaveten, köpeklerin katledilmesi ciddi derecede çevre kirliliğine neden olmaktadır. Köpeklerin toplu olarak üretilmesi sürecinde çok fazla gürültü kirliliği oluşur ve bunun halk üzerinde çok ciddi olumsuz etkileri vardır. Bunu çözmek amacıyla, köpek çiftliği sahipleri havlama sesini azaltmak için köpeklerin kulak zarlarını zorlayarak zalimce patlatmaktadır. Bu kişilerin köpek eti yiyebilmek için yapmayacakları şey yok. Dahası, ete lezzet katmak için, bazen köpekler boyunlarından asılır ve kalın bir sopayla, iç organları çıkana ve vahşice öldürülene kadar acımasızca dövülürler. Bunu şeytani bir davranış olarak adlandırabiliriz. – Güney Koreli Bir Beopjeong Budist Rahibi, http://koreandogs.org/?p=5557

Sosyal Bedelleri

Köpek eti endüstrisinin acımasızlığının yanı sıra, köpek yetiştiriciliği ve köpek yemek çok sayıda sosyal soruna neden olmaktadır. Her köpek, köpek eti ticaretinin kurbanı olabilir. Sarı köpekler, terk edilmiş evcil hayvanlar, safkan cinsler, gösteri köpekleri, köpek üretim çiftliklerindeki istenmeyen yavru köpekler, barınak köpekleri, hasta köpekler ve hatta Jindo cinsi köpekler (Kore’de “Ulusal Hazine” olarak sınıflandırılmıştır); Kore’de tüm bu köpekler, köpek eti olabilirler.

Evcil hayvanını kaybeden veya evcil hayvanı çalınan çoğu kişi, onun büyük ihtimalle korkunç bir sona kurban gittiğini bilerek acı çeker. Köpek eti pişirildikten sonra, tüketiciler yedikleri köpeğin ne olduğunu bilemezler. Birinin evcil hayvanı olabilir.

Başka bir sosyal sorun ise, köpek çiftliklerinin yakınında yaşayan ev sahiplerinin yaşadığı öfke ve perişanlıktır. Kirli su yollarına, pis kokuya ve gürültüye katlanmak zorunda kalırlar. Ev sahipleri herkesin yaşam kalitesini düşüren çiftliklerin kaldırılması için yerel yönetime şikayet etmeleri ve bu çiftlikleri protesto etmeleri gerekmektedir.

Bazen köpek çiftlikleri, okulların yanında bulunmakta ve çocuklar katledilen köpeklerin çığlıklarını duymaktadır. Bu yeni nesli yetiştirmek için hiç de doğru bir yol değildir.

Sağlık Tehditleri

Çiftliklerdeki köpeklere bolca antibiyotik ve ilaç yüklemesi yapılır, bu yaşadıkları korkunç koşullara rağmen hastalanmamaları ve hayatta kalabilmeleri için tek yoldur. Ancak, “Yüksek seviyede antibiyotik içeren etler, insan vücudunda ciddi toksik etkilere yol açar ve uzun vadede endokrin dengesinin bozulmasına bağlı kanser ve diyabete neden olur.” – Dr. Tae-Yo Ha, HankookllBo, 4. 7. 2011. Köpek eti yiyen hiç kimse kendini güvende hissetmemelidir.

Güney Kore ayrıca atık gıdanın üçte birini çiftlikte yetiştirilen köpeklere vererek ortadan kaldırır, bu dünyadaki modern ülkelerde kesinlikle yasadışı olan bir uygulamadır. Sinekler, kurtçuklar, fareler ve bulaşıcı mikropların istila ettiği çürümüş yiyeceklerle beslenen hayvanları yediğinizi düşünün.

Bunların hepsi bir araya geldiğinde, köpek çiftlikleri sağlıksız yerlerdir, köpeklerin yedikleri yemek atıkları sağlıksızdır ve köpek mezbahaları sağlıksızdır. Bunların hepsi hastalıklara ve zehirlenmelere davetiye çıkarmak anlamına gelir.

Hiçbir Kültürel Dayanağı Yok

Diğer bazı Asya ülkelerinde olduğu gibi, köpek eti yemenin Kore tarihinin bir parçası olduğu doğrudur ama bu durum uygulamanın devam etmesi için bir mazeret olamaz. Sürekli olarak bunun Kore geleneğinin veya kültürünün bir parçası olduğunu savunanlar, bunu genellikle Batılıların eleştirisinden kaçınma çabasıyla yaparlar. Ayrıca köpek yemeyi bir milliyetçilik sorunu haline getirmeye çalışırlar. Ancak köpek yemek övünülecek bir şey değildir ve çoğu vatandaş bunun hala devam ediyor olmasından dolayı utanç duyar.

Bir ulusun kültürü herkes tarafından beğenilmeli, ülkenin kimliğini ve imajını güçlendirmelidir. Kültür mutluluğu ve ait olmayı teşvik etmelidir. Köpek yemek bunlardan hiçbirini yapmaz.

Elbette Kore’de her yaşta, cinsiyette, dinde, sosyal sınıfta ve eğitim seviyesinde olan kişiler köpek eti yemektedir. Bunun nedenlerinden biri de, belki de sebep oldukları acının farkında olmadan, yetiştirilme şekilleridir. Katolik Piskopos Sung-Hyo Lee bir keresinde övünerek şöyle konuşmuştur “En sevdiğim yemek köpek etidir. Yabancı rahipleri köpek eti yemeye zorlamak en büyük hobim. Özellikle de Fransız rahipleri.” – Kyeongin Ilbo, 5/16/ 2011.

Sosyal liderler onay verdiğinde ve hükumetler hiçbir şey yapmadığında, insanlar köpek eti ticaretinin korkunçluğunu sorgulamaya daha az eğilimli oluyorlar. Ama bu kültürel açıdan geri kalmışlığı yansıtmaktadır.

Yasal Bir İkilem

Şu anda, Güney Kore’de köpek eti tüketimi YASAL DEĞİLDİR. Ancak hükumet ve genel halk bu durumun varlığını görmezden gelmekte ve devam etmesine izin vermektedir.

Bazıları yasadışı köpek eti ticaretinin neden olduğu sosyal, çevresel ve sağlıksal problemlerin çözümünün bu endüstriyi yasallaştırmak olduğuna inanmakta. Ancak köpek yemeyi yasallaştırmanın bu zulmü durdurmaya bir faydası olmaz. Sadece daha yaygın ve açık olarak uygulanmasına sebep olur. Ve kontrol edilmesi imkansızlaşır. Köpek çiftliği sahipleri ekstra sosyal sorumluluk, düzenlemeler ve maliyetler istemeyecekler, bu nedenle de çiftliklerini yine yasadışı olarak devam ettireceklerdir.

Hükumet köpek eti endüstrisi ile ilgili sorunları görmezden gelerek, kontrol maliyetlerinden, ahlaki tartışmalardan, köpek çiftliği sahiplerinin ve köpek yiyenlerin olumsuz tepkilerinden kaçınmaktadır. Hükumetin bu konuda hiçbir şey yapmamasının nedeni, Korelilerin büyük çoğunluğunun köpek eti endüstrisi ile ilgili yasal ve ahlaki ilkelere karşı derin bir kayıtsızlık içinde olmasıdır. Hükumetin ve genel halkın kayıtsızlığı nedeniyle, köpekler hala sanki yasalmışçasına şiddetli şekilde işkence görmekte ve yenilmektedir.

Güney Kore, Seul’daki Köpek Eti Yeme Karşıtı Kampanya – Yaz 2015, SaveKoreanDogs.org tarafından çekilen belgesel.

Köpek Yiyen Diğer Ülkeler

Ülkeler daha modernleşip kültürel açıdan ilerledikçe ve daha eğitimli yeni nesiller yetiştikçe, köpek eti endüstrisi de gün geçtikçe daha fazla reddedilmektedir. Bir utanç kaynağı ve bir yük olarak görülmektedir. Bu nedenle bazı Asya ülkeleri, modern yaşam şekline ve uluslarının imajına uymadığını fark ettiğinden, köpek yemeyi yasaklamıştır.

Filipinler ve Tayland’ın köpek tüketimini yasaklamış olmasına rağmen, Kore’nin yanı sıra Çin, Vietnam ve Endonezya da dahil olmak üzere diğer ülkeler bu uygulamaya açık bir şekilde devam etmektedir.

Eğer daha fazla ülke kedi ve köpek yemeyi yasaklamaya teşvik edilirse, komşu ülkeler de bundan etkilenerek yasaklayabilir. İşte bu nedenle, Kore hükumetine köpek eti ticaretini bitirmesi için baskı yapmaya devam etmek çok önemlidir — bu sadece Kore’deki kedi ve köpekler için değil, aynı zamanda, şu anda başka yerlerde işkence dolu koşullarda acı çeken diğerleri içindir.

Mücadeleye Katılın
KORE KÖPEKLERİ İÇİN BİR FARK YARATABİLİRSİNİZ
Lütfen Güney Kore’nin, insanların tüketmesi için köpek ve kedileri öldürmesine bir son vermek amacıyla mektup gönderin ve telefonla arayın.

His Excellency Ambassador of the Republic of Korea to the United States
Embassy of the Republic of Korea
2450 Massachusetts Avenue, NW
Washington, DC 20008 USA
Phone: 202-939-5600
Güney Kore Hükumetine Örnek Mektup için tıklayın.

Office of the President of the Republic of Korea
[04383] 22 Itaewon-ro, Yongsan-gu, Seoul
South Korea

Office of the Secretary-General
United Nations Headquarter
405 East 42nd Street
New York, NY 10017 USA
Phone: 212-963-7160
BM Genel Sekreteri António Guterres’e Örnek Mektup için tıklayın.

Gangwon-do’da elektrik şoku verilmesi, StopIt tarafından çekilen gizli kamera görüntüleri! Kore Kampanyası

Namyangju’da hasta köpek, StopIt tarafından çekilen gizli kamera görüntüleri! Kore Kampanyası

“Chobok” (Yazın 3 köpek eti yeme gününün ilki) – Güney Kore’deki köpek eti tüketimi ile ilgili tartışma İngilizce Altyazı Transkripti için tıklayın!

1440x2160_samsung
BOYCOTT CRUELTY! BOYCOTT KOREA!
BOYCOTT CRUELTY! BOYCOTT KOREA!
BOYCOTT CRUELTY! BOYCOTT KOREA!

Campaign: Boycott Cruelty, Boycott Korea.

Source: Humane Action Alliance

Thank you Yasemin Acikgun for caring about the animals in the South Korean Dog and Cat Meat Trade
and translating our homepage into Turkish!

Follow by Email
YouTube
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon
WhatsApp
Reddit