Blog

Team Turkey: Take a stand in Pyeongchang 2018 against the dog and cat meat trade!

Countdown to PyeongChang 2018

[flipclock countdown=”true” date=”9th February 2018″ face=”days” name=”countdown”]

Team Turkey

PyeongChang, host to the 2018 Winter Olympics – the world will be watching South Korea, which is why this is the perfect time for you take action to support our campaign to end the horrific dog and cat meat trade in South Korea for good!

Let’s ask Team Turkey to take a stand and speak out against this shameful trade. You can help by signing and sharing our petition, sending out letters and emails, and raising awareness of this brutal and barbaric practice and calling for an end to the trade by exposing this issue in social media.

Click HERE for the Team Turkey Homepage.

signthepetition

fb_cover1

Please sign petition, call, write and email the Turkish Olympic Committee TODAY!

To make this easy we’ve included text for your call and emails below.

 • Email: [email protected]
  Click HERE to send an online message.
 • Send letter (Use the below-suggested message or petition):

  Turkish Olympic Committee
  Olimpiyatevi 4. kısım sonu 34158 Ataköy
  İSTANBUL
  Turkey

  Send a copy of your letter to the PyeongChang 2018 Olympic Organizing Committee:
  President & CEO Hee-Beom Lee
  PyeongChang 2018 Olympic Organizing Committee
  108-27, Olympic-ro, Daegwallyeong-myeon, Pyeongchang-gun, Gangwon-do
  Postal Code 25347
  South Korea

 • Send a message through Facebook page: Turkish Olympic Committee
  PyeongChang 2018

  Suggested message

  Turkish Olympic Committee: Take a stand in PyeongChang 2018 against the dog and cat meat trade!

  Dear Turkish Olympic Committee:

  PyeongChang, South Korea, set to play host to the world in the 2018 Winter Olympics. An international gathering of elite athletes, sports fans, governments and businesses on such a grand scale is a unique platform for taking a meaningful stand against the widely condemned, barbaric and inhumane dog and cat meat trade in South Korea.

  We know you are busy preparing for this epic sporting event. However, we urge you to spare just a few minutes of your time to watch this video, as fellow people with compassion for animals, whether they are raised for our consumption or as our companions, working partners and guardians, we know you will agree that the current practice and attitude of those involved in this medieval industry is completely unacceptable and abhorrent. https://youtu.be/_ZVQjgGb4RQ https://youtu.be/9SKVdNrfIZo

  No living being deserves such a torturous existence. Forced to endure the most extreme deprivation and unimaginable torment from the moment they are born until the day they are brutally slaughtered; dogs (our best friends) are battery farmed – imprisoned in cramped, rusty, raised cages all their lives with no protection from extreme elements. They have no access to water, exercise, or medical care. Their eardrums are often burst to prevent them from barking. Until, often in front of other live dogs, they are electrocuted, hanged, beaten skinned or burnt alive in the ignorant belief that such suffering will improve their taste. Could you imagine this happening to your best friend?

  This industry is by no means small scale, thousands upon thousands of dogs are factory farmed in this way every day, there is no emphasis on even the most basic and cheapest humane farming methods in this operation. This trade has no basis in promoting “culture” or tradition of the Korean people, it is purely driven by greed and the profits that can be made in this severely under-regulated, tax free sector which in itself is highly unsanitary and a severe risk to both human and animal health.

  Please do not look the other way, please do not see this issue as a ‘cultural difference’, we urge you to look at this issue with unbridled compassion and to use whatever means or methods you can to add your voice to the many already calling for change in south Korea. This petition is just a start, we urge you to add your voice to social media and other campaigns. Please use this unique opportunity to help change the lives of so many dogs and cats condemned to a life in the meat trade. If South Korea knows the world is watching and is asking for change, and if South Korea wants to be respected as a nation of conscience, South Koreans need to strengthen their abysmal and outdated animal welfare laws and permanently ban dog and cat consumption. Please help us to bring about this change!

  An online petition calling for your support in ending the horrendous South Korean dog and cat meat cruelty is in progress: https://www.change.org/p/national-olympic-committee-of-turkey-turkey-olympic-committee-take-a-stand-in-pyeongchang-2018-against-the-dog-meat-trade
  The favor of your reply is requested.
  Thank you,

  Suggested message – Turkish

  Türkiye Olimpiyat Komitesi: PyeongChang 2018’de köpek ve kedi eti ticaretine karşı duruşunuzu gösterin!

  Türkiye Olimpiyat Komitesi:

  PyeongChang, Güney Kore, 2018 Dünya Kış Olimpiyatları’nda ev sahipliği yapacak. Dünyanın her yerinden elit sporcuların, spor fanatiklerinin, hükumetlerin ve şirketlerin böylesine büyük bir ölçekte bir araya geldiği bu olay, Güney Kore’deki, geniş kitlelerce lanetlenen, barbarca ve insanlık dışı köpek ve kedi eti ticaretine karşı anlamlı bir duruş sergilemek için eşsiz bir platformdur.

  Bu önemli spor olayına hazırlanmakla meşgul olduğunuzu biliyoruz. Bununla birlikte, ister bizim tüketimimiz için, ister bize yol arkadaşı, iş arkadaşı veya koruyucu olmak üzere yetiştirilmiş olsunlar, hayvanları seven duyarlı kişiler olarak sizden bu videoyu izlemek için birkaç dakikanızı ayırmanızı rica ediyoruz. Bu karanlık çağ ticaretine katılanların şu andaki uygulama ve davranışlarının kesinlikle iğrenç ve kabul edilemez olduğu konusunda bizimle aynı fikirde olacağınızı biliyoruz. https://youtu.be/_ZVQjgGb4RQ https://youtu.be/tEaa1GJo-Uo

  Hiçbir canlı varlık böylesine acı dolu bir varoluşu hak etmiyor. Doğdukları andan vahşice katledildikleri güne kadar en aşırı şekilde her şeyden mahrum bırakılan ve hayal bile edilemeyecek işkencelere maruz kalan bu köpekler (bizim sadık yoldaşlarımız), kısacık yaşamları boyunca, onları aşırı hava şartlarından korumayan pis ve tıkış tıkış dolu, havaya asılı kafeslerde tutsak tutulurlar. Su, egzersiz ve tıbbi bakımdan mahrum bırakılırlar. Havlamalarını önlemek için genellikle kulak zarları patlatılır. Acı çekmelerinin etlerinin tadını arttıracağına olan cahilce inanç nedeniyle, genellikle diğer canlı köpeklerin gözleri önünde elektroşoka maruz kalır, asılır, dövülür, canlı canlı derileri yüzülür veya canlı canlı yakılır. Bunun en iyi arkadaşınıza yapıldığını hayal edebiliyor musunuz?

  Bu endüstri kesinlikle küçük ölçekli değildir; her gün binlerce köpek fabrikalaşmış köpek çiftliklerinde bu şekilde üretilmektedir, bu işlemlerde en temel ve en ucuz insancıl yetiştiricilik yöntemleri bile uygulanmaz. Bu ticaret Kore halkının “kültürü” veya geleneğini yansıtmaz; nedeni tamamen hırs ve bu denetimsiz, vergisiz, kendi içinde sağlıksız ve hem insan hem de hayvan sağlığına ciddi anlamda risk teşkil eden sektörden kazanılan paralardır.

  Lütfen bu durumu görmezden gelmeyin ve lütfen konuyu ‘kültürel farklılık’ olarak görmeyin. Sizden bu konuya vicdanınızla yaklaşmanızı ve Güney Kore’de değişim isteyen çok sayıdaki sese katılmak için elinizden gelen her türlü araç ve yöntemi kullanmanızı rica ediyoruz. Bu dilekçe sadece bir başlangıç, lütfen sosyal medya ve diğer kampanyalar vasıtasıyla da sesini duyurun. Köpek ve kedi eti ticaretine mahkum edilen çok sayıdaki köpek ve kedinin hayatını değiştirmek için lütfen bu eşsiz fırsatı kullanın. Eğer Güney Kore dünyanın kendisini izlediğini ve değişim istediğini bilirse ve eğer Güney Kore vicdanlı bir ülke olarak saygı görmek istiyorsa, Güney Koreliler eski ve işe yaramayan hayvan hakları yasalarını güçlendirmeli ve köpek ve kedi tüketimini kalıcı olarak yasaklamalıdır. Bu değişikliği sağlamak için lütfen bize yardım edin!

  Güney Kore’deki dehşet verici köpek ve kedi eti tüketimini sona erdirmek için desteğinize ihtiyaç duyan ve İnternet üzerinden imzalanan bir dilekçe var: https://www.change.org/p/national-olympic-committee-of-turkey-turkey-olympic-committee-take-a-stand-in-pyeongchang-2018-against-the-dog-meat-trade
  Cevap verme nezaketinde bulunmanız bizi çok sevindirecektir.
  Teşekkür ederiz,

  [Adınız ve Şehriniz/Ülkeniz]

 • Call: Telephone:+90 212 560 07 07
  Fax: +90 212 560 00 55
 • Send a Twitter message!

  Suggested Twitter text

  .@pyeongchang2018 .@iocmedia .@TOC_Olympic Plz take a stand in #Pyeongchang2018 against #dogmeat #catmeat #cruelty! https://goo.gl/Pgb1IB

No matter where you live PLEASE SHARE these actions with your friends!

Video: The Dog Meat Professionals: South Korea. The Korea Observer.

 1. Cynthia Thomas
  Cynthia ThomasMay 8,17

  Please Help Stop This !

  • rose guarini
   rose guariniMay 10,17

   please everyone sign this pet ition and ask them to stop this we all have to speak up for these animals they don`t deserve this kind of life just for them to make money and to control and have power these animals have done nothing to be tortured and abused with just cruelity it is inhuman

 2. claire ogorzaly
  claire ogorzalyMay 10,17

  Please help stop the cruel dog and cat meat industry in S. Korea before the 2018 Olympics.

 3. Eva Anderson-Hanhineva
  Eva Anderson-HanhinevaMay 10,17

  Stop this horrible thing you’re up to. Are you completely cold in this country? There are living creatures and no things

 4. Kathleen Martland
  Kathleen MartlandMay 15,17

  End this heinous torture of these animals. They are intelligent creatures that have so much to offer us. To perform such barbaristic torture you must live in an insanely uncivilised world. God help you!

Leave a Reply

Follow by Email
YouTube
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon
WhatsApp
Reddit